Wywiad z ekspertem – Czym jest podział na dwa źródła przychodów w podatku dochodowym?

  • Podatki
podzielone źródło przychodów

Wywiad z ekspertem – Czym jest podział na dwa źródła przychodów w podatku dochodowym?

Rozmowa z Bogdanem Zatorskim, ekspertem podatkowym Sage  na temat wprowadzenia podziału przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

Przeczytaj jakie problemy i możliwości może stwarzać ta zmiana prawna w Twojej firmie. Czy  jej wprowadzenie może się wiązać z ryzykiem? Jak przygotować firmę i pracowników na zmiany i co nas czeka w 2019r?

 

SageAcademyOd  stycznia 2018 roku obowiązuje w polskim prawie o podatku dochodowym od osób prawnych bardzo ważna zmiana, związana z koniecznością wydzielenia z łącznych przychodów źródła przychodów „zyski kapitałowe”. Dlaczego ta zmiana jest tak istotna? 

Bogdan ZatorskiProblem z tą zmianą polega na tym, że nie było dotychczas podobnego przypadku, aby w ramach jednej firmy trzeba było wyliczać dwie osobne podstawy opodatkowania. Czyli traktować całą firmę jak dwa odrębne „oddziały” gdzie każdy z nich ma osobne przychody i koszty, również te ogólne związane z zarządzaniem.

W jaki sposób ta zmiana wpływa na pracę działów księgowości i biur rachunkowych? Co oznacza ona w praktyce?

To może być szok, bo księgowi muszą się nauczyć metod pracy kontrolera finansowego. Zgodnie z tym co powiedziałem wcześniej, konieczne jest niejako wyliczenie rentowności dla dwóch wewnętrznych firm. W przyszłości może być ich jeszcze więcej, projekty zmian prawnych na 2019 rok, przewidują kolejne dwie „wewnętrzne firmy”. Dotychczas, księgowość postrzegała całą firmę jako jeden organizm w rachunkowości i w podatkach.

 

baner e-book

Czy księgowi zauważają już wpływ zmiany na swoją pracę?

Tego nie wiem. Z grupy uczestników szkolenia „Nowe obowiązki w księgowości 2019: JPK, VAT, Split Payment”, które  odbyło się 11 października, co najmniej 2 osoby potwierdziły, że zjawisko to już je dotknęło. Zmiana ta będzie dotyczyła raczej średnich i dużych podmiotów.

 

Na co księgowi powinni zwracać szczególną uwagę w związku ze zmianą?

Na pewno powinni już teraz zainteresować się tematem i sprawdzić czy zjawisko dotyczy firm które prowadzą. Jeżeli tak, to dostosować swoje ewidencje rachunkowe do nowych wymogów zbierania dowodów księgowych w odniesieniu do źródła przychodów.

Dobrze byłoby też nauczyć się korzystać z rozwiązań w Symfonii Finanse i Księgowość, dedykowanych do obsługi odstępstw między podatkiem dochodowym od osób prawnych a rachunkowością finansową.

Muszą również przygotować się do poprawnego wyliczenia podatku za 2018 rok, w tym zaktualizować program gdy już będzie w nim wprowadzona możliwość obsługi nowej deklaracji CIT-8